Leke çıkarma yöntemleri Denizli Genel Temizlik pratik bilgiler
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
34
57
225
618766
2731
2892
619529

Your IP: 18.207.160.97
Server Time: 2023-11-29 06:11:49

Leke çıkarma yöntemleri Denizli Genel Temizlik pratik bilgiler

LEKELERİ ÇIKARTMA TAVSİYELERİ

LEKELERİ ÇIKARTMA TAVSİYELERİ !

Alkol İçki Lekesi;
Şampuanlayınız sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.

Ayakkabı boyaları Lekesi;
Malzemenin kabasını bıçakla hafifçe kazıyarak aldıktan sonra, terebentin tipi bir çözücü veya sıvı leke çıkarıcı kullanın. Çözücü maddeler kullanmadan önce kumaşın boya verip vermediğini kontrol edin.
Dikkat: Makyaj malzemesi lekeleri ıslatılmamalıdır.

Beyaz şarap Lekesi;
Taze lekelerde deterjan yeterlidir, yeterli olmazsa, normal ağartıcı maddeleri kullanın. Yıkama talimatlarına ve kumaşın tipine bağlı olarak çamaşır suyu veya oksijenli su kullanın.

Bira Lekesi;
Ilık suya %3 beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız.

Boya Lekesi;
Temizlenecek kumaşı temiz, beyaz bir bez üzerine yerleştirin ve saf alkole batırılmış bir başka beyaz bez ile lekeyi silin ( önce giysinin görünmeyen bir yerinde deneyin ). Daha sonra normal şekilde yıkayın.

Çamur Lekesi;
Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabun ile yıkayın. Çamaşır suyu kullanmayın, renkli kumaşların büyük çoğunluğu çamaşır suyuna dayanıklı değildir. Çamaşır suyu ancak üreticinin talimatlarına uygun ise ve önceden deneme yapmak suretiyle kullanılmalıdır. Narin doğal kumaşlarda, amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) kullanılabilir. Kumaşı amonyaklı suyla hafifçe ovaladıktan sonra durulayın. Sentetik kumaşları limon suyu eklenmiş suyla silin ve durulayın.

Çimen Lekesi;
Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda, lekeyi nemlendirdikten sonra üzerine deterjan dökerek ovalayın, çamaşır suyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. İnatçı lekeleri alkolle sildikten sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın. Çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan kumaşlarda aynı işlemleri çamaşır suyu kullanmadan yapın. ( Kumaşın asetat içermesi halinde, bir birim alkole iki birim su ekleyin.)

Çay lekesi;
Leke şampuanla çıkmazsa beyaz ispirto ile veya %10oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız

Çikletler Lekesi;
Çiklet sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Kalıntıları uygun bir çözücü ile silin ve iyice durulayın. Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol ( veya trikloretilen) kullanın ve durulayın. Renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranında karıştırarak kullanın ve durulayın. Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir. Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

Çikolata, karamel, tatlı Lekesi;

Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.

Çim, yeşil sebze, çiçek Lekesi;
Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz.

Daksil Lekesi;
Kurumasını bekleyin, fırçalayın, su ve sabunla yıkayın. Leke çıkmadıysa mürekkep lekeleri için uygulanan yönteme başvurun.

Deodorant Lekesi;
Nemlendirilmiş lekeyi deterjanla ovduktan sonra, kumaş tipi uygunsa çamaşır suyu ile sıcak suda, kumaş tipi uygun değilse sadece sıcak suda yıkayın. Kumaşın renginin bozulmaması için amonyakla silin. Yünlüler ve ipekliler gibi daha narin kumaşlarda, amonyak ile suyu eşit miktarlarda karıştırarak kullanın. Normal şekilde yıkayın.

İlaç, kozmetik Lekesi;
Tiner ve perkloretilen ile sildikten sonra şampuanlayınız iz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su veya beyaz ispirto ile siliniz.

Hardal, mayonez, ketçap Lekesi;
Hardal lekesi zor bir leke değildir. Meyve lekeleri için kullanılan yöntem kullanılabilir. Yüzde onluk oksijenli su ile silin ve normal şekilde yıkayın, mayonez ve ketçap lekeleri için Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su sonra perkloretilen ile siliniz gerekirse şampuanlayınız.

Kahve Lekesi;
Beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon ediniz

Kahve, Çay, Çikolata Lekesi;
İpekli ve yünlülerde, sulandırılmış 90 derece sertlikte alkol iyi sonuç verir: Kumaşı, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin. Renkli pamuklularda, yarı yarıya sulandırılmış alkol ve bir miktar limon suyuyla hazırlanmış karışımla silin ve durulayın. Eşit miktarlarda sirke ve 90 derecelik alkol karıştırarak hazırlanmış bir karışımda çok etkili olur. Sentetik kumaşlardaki çay lekelerini limon suyu eklenmiş suyla silin ve lekeli bölgeyi durulayın.

Kan Lekesi;
Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız iz kalırsa%5oranında amonyak ilave edilmiş su kullanınız.
Kan Lekesi 2;
Tüm lekeler hemen müdahale edildiğinde soğuk su ve sabunla kolayca çıkar. İnatçı lekeler için; amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) batırın suya biraz sabun ekleyin ve durulayın. Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15'lik oksijenli su (eczanelerde bulunur) ile ıslatın ve durulayın.

Katran, yağ, Lekesi;
Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız sonra şampuanlayınız beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, şampuanlayınız(benzinle silebilirsinizde).
Katran Lekesi 2;
Öncelikle çıktığı kadarını kazıyarak çıkartın. Kalan lekeyi bir miktar gliserin ile yumuşatın ve normal şekilde yıkayın. Leke çıkmazsa özel leke çıkarıcı çözücüler kullanın.

Köri Lekesi;
Soğuk suyla durulayın ve lekenin üzerine eşit miktarda sıcak su ve gliserin kullanarak hazırladığınız karışımı sürün. Yarım saat bekleyin, iyice durulayın ve makinenizde normal şekilde yıkayın.

Kusmuk, dışkı Lekesi;
Yarı yarıya su - sirke karışımı ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız sonra şampuanlayınız.
Kusmuk Lekesi 2;
Bir miktar amonyak eklenmiş sıcak su ile silin.

Küf Lekesi;
Amonyaklı su ile tampon yapınız.
Küf Lekesi 2;
Kumaşın etiket in de ki talimatlara bağlı olarak, % 10'luk oksijenli su veya seyreltilmiş çamaşır suyu ile silin.

Kozmetik ürünleri Lekesi;
Malzemenin kabasını bıçakla hafifçe kazıyarak aldıktan sonra, terebentin tipi bir çözücü veya sıvı leke çıkarıcı kullanın. Çözücü maddeler kullanmadan önce kumaşın boya verip vermediğini kontrol edin. Dikkat: Makyaj malzemesi lekeleri ıslatılmamalıdır.

Limonata Lekesi;
Yarı yarıya sirke- su karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız.

Mercuro krom Lekesi;
1/3 oranında beyaz ispirto 3/2 su karışımı ile siliniz

Meyve ve gıda maddeleri , sebze lekeleri Lekesi;
Kumaşın etiketindeki bilgiler uygunsa ( çarpı işareti olmayan üçgen ) seyreltilmiş çamaşır suyu veya oksijenli su kullanabilirsiniz ( başlangıç kısmındaki uyarıları okuyun ). Çamaşır suyu kullanılmaması tavsiye ediliyorsa: Sentetik kumaşlarda, suyla veya seyreltilmiş sirke ile silin ve durulayın. Sentetik olmayan kumaşları önce yarı yarıya sulandırılmış alkol daha sonra ise sirke ile silin ve durulayın. Yünlüleri sirkeye batırılmış bir bez ile silin ve durulayın.

Mobilya, yer cilası Lekesi;

Saf alkol veya perkloretilen ile siliniz sonra şampuanlayınız. Ha la iz varsa %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanınız.

Mum Lekesi;
Bıçağın keskin tarafıyla kumaşın her iki yüzünü de dikkatlice kazımak suretiyle mumun çıktığı kadarını çıkarın. Daha sonra kumaşı iki kat beyaz emici kağıdın arasına yerleştirin. Eriyen mumu emen kağıt ları sık sık değiştirmek şartıyla kumaşı sıcak ütü ile ütüleyin. Daha sonra kumaşı normal şekilde yıkayın. Gerekirse son bir adım olarak, yağ lekelerine uygulanan yöntemi uygulayın.

Mürekkep Lekesi;
Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp şampuanlayınız. (Saf limon suyu da iyi sonuç verir.)
Parfüm Beyaz ispirto ile tamponlayınız.
Mürekkep Lekesi 2;
Mürekkep lekesi çok özel bir leke ürünüdür ve genellikle seyreltilmiş asitler kullanılarak çıkarılır, ancak bu yöntem tavsiye edilmez. Çünkü asitli ürünler kumaş için tehlikeli olabilir. En iyi çözüm kumaşı kuru temizlemeciye götürmektir. - Bazı tükenmez kalem ve karbon kağıdı lekelerini uygun bir çözücü ile sildikten sonra bol su ile durulayabilirsiniz. - Beyaz veya boya vermeyen pamuklularda 90 derece sertlikte alkol veya trikloretilen kullanın. Çamaşır suyu ilave edilmiş su da kullanılabilir. - Diğer renkli pamuklularda, alkol veya sirkeyi suyla bire bir oranda karıştırarak durulayın. - Sentetik kumaşlarda limonlu su kullanarak lekeyi mümkün olduğunca yumuşatmak ve ardından kumaşı durulamak tavsiye edilir. İnatçı lekelerde işlemi bir daha tekrarlamanız gerekebilir. - Yünlü ve ipeklilerde üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silmek ve daha sonra durulamak olumlu sonuç verebilir.

Oje Lekesi;
Aseton veya amil asetat kullanın. Kumaş üzerinde halkalar oluşmasını önlemek için kumaşı daima iyice durulayın. Belirli renklerde, kumaşın boya vermediğinden emin olun. Asetat ve triasetat içeren kumaşlarda asla oje çıkarıcı maddeleri kullanmayın.

Parfüm Lekesi;

Sıcak su ve sabunla yıkayın. İnatçı lekelerde; Pamukluları oksijenli su ile ovalayın ve durulayın. Yünlüler, ipekliler ve sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışımla ıslatın. Dikkat: Kumaşın rengi solabilir.

Pas Lekesi;
%3 oranının da potasyum okselat ilave edilmiş su ile siliniz.
Pas Lekesi 2;
Piyasada satılan pas çıkarıcı ürünleri kullanın. Böyle bir ürün bulamıyorsanız, su ile seyreltilmiş birkaç damla okzalik asit ( kuzukulağı ruhu olarak ta bilinir) işe yarayabilir. Temizlediğiniz bölgeyi mutlaka iyice durulayın!
Dikkat: Tehlikeli asitli ürünler. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın çünkü, asitli ürünler bu tür kumaşlar için tehlikelidir.

Plastik boya Lekesi;
Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız kurumuş lekeyi çıkartmak çok zordur uzman bir temizlik firmasına başvurunuz.

Reçel, şurup, meyve suyu Lekesi;
Ilık su ile siliniz iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.
Reçeller Lekesi 2;
Lekenin üzerine soda dökün ve bekleyin. Kırmızı meyve lekelerini soğuk amonyaklı suyla yıkayın.

Salça, sos, yağ Lekesi;
Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. iz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

Süt, kakaolu süt, yoğurt Lekesi;

Şampuanlayınız sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

Şarap (Kırmızı) Lekesi;
Kırmızı şarap dökülmelerinde kumaşı derhal su ile iyice yıkayın ve durulayın. Şunlardan kaçının: Kırmızı şarap dökülmelerinde yaygın olarak kullanılan lekenin üzerine tuz dökme aslında uzmanlar tarafından önerilmez. Tuz gibi lekelerin dağılmasını önler ve sabitler. Tuz leke çıkarmaz.

Şeker Lekesi;
Ilık su ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

Tendürdiyot Lekesi;
Saf amonyak ile tampon yapınız.
Tentürdiyot Lekesi 2;
Kumaşın etiketindeki talimatlara bağlı olarak amonyak veya çamaşır suyu eklenmiş su iyi sonuç verir. Önce sirke, sonra su ile durulayın. Sentetik kumaşlarda limon suyu kullanın. Yünlü ve ipeklilerdeki mürekkep lekelerini, üçte bir ispirto ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bezle silin.

Ter, İdrar Lekesi;
Derhal sıcak suyla durulayın ve amonyaklı suya ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak) batırın biraz sabun ekleyin ve durulayın. Leke tam olarak çıkmadıysa, % 10 veya % 15'lik oksijenli su ( eczanelerde bulunur ) ile ıslatın ve durulayın.

Tereyağı, süt ve krema lekeleri Lekesi;
Boya vermeyen pamuklularda, trikloretilen benzeri bir çözücü kullanın ve durulayın. Hassas renkli pamuklularda, amonyaklı su ( 1 litre suya 1 çorba kaşığı amonyak ) kullanın ve durulayın. Sentetik kumaşları, üçte bir alkol ve üçte iki soğuk sudan oluşan karışıma batırılmış bez ile silin, durulayın. Yünlülerde ve ipeklilerde, lekenin üzerine talk pudrası veya leke çıkarıcı toz serpin, tozun emilmesini bekleyin ve hafifçe fırçalayın. Bu işlemi yaparken kumaşın altına emici beyaz kağıt veya temiz bir bez yerleştirin. Böylece leke çözücü madde ile birlikte alttaki kumaşa geçecektir. İşlem bittikten sonra kumaşı yıkayıp durulayarak geride kalan çözücü maddeleri uzaklaştırın. Dikkat: Süt ve krema lekeleri sıcak suyla değil ılık suyla çıkarılmalıdır. (sıcak su lekeyi pişirir).

Tırnak cilası Lekesi;

Aseton ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

Tutkal Lekesi;
Tutkal sert ve kırılgan bir hale gelene kadar üzerine buz koyun. Bir bıçak yardımıyla dikkatlice kazıyın. Sıcak su ve sabunla silin. İnatçı lekeleri üreticinin tavsiye ettiği bir çözücü ile silin.

Tükenmez Kalem, Keçeli Kalem Lekesi;
Genellikle kalemin bıraktığı izi silgi ile silmek yeterlidir. Silgi işe yaramazsa, lekenin üzerine deterjan dökün ve soğuk su ile durulayın. Leke hala çıkmadıysa, üzerine birkaç damla amonyak damlatın, tekrar deterjan dökün ve iyice durulayın.

Vernik Lekesi;
Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.

Yumurta Lekesi;
%5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

Yağlı boya Lekesi;
Tiner ile tampon yapınız sonra şampuanlayınız.

Zift Lekesi;
İpuçları Önce lekeyi herhangi bir yağ ile ( örneğin tereyağı ) yumuşatıp fazlalıkları temizleyin. Çözücü bir madde veya terebentin ruhu kullanın. Çözücü maddeleri kumaş üzerinde fazla bekletmeyin ( bazı renklerde solma olabilir ). Sentetik kumaşlarda limon suyu eklenmiş suyla veya saf alkolle ıslatılmış bir bezle silebilirsiniz. Durulamayı unutmayın!

NOT:
Amonyak, Beyaz İspirto (Metil alkol) , Perkloretilen Kuru temizleme kimyasalıdır. Potasyum okselat
Eczanelerde veya Kuru temizlemecilerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur.
tektemizlik sitesinden alıntıdır